המוזיאון לדואר ולבולאות

 

המוזיאון לדואר ולבולאות נחנך ביום כג' באייר תשנ"ח, 19.5.1998, במסגרת אירועי חגיגות היובל למדינת ישראל. בהקמתו חברו רשות הדואר, קרן תל-אביב לפיתוח, ומוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב, אשר
בתחומו הוקם.
כתובת - רחוב חיים לבנון 2 , רמת אביב , תל אביב (ממוקם באתר מוזיאון ארץ ישראל).

מספר הטלפון של מוזיאון הדואר - 03-6437835
מספר הטלפון של מוזיאון א"י - 03-6415244
שעות פתיחה:
ימים ראשון עד רביעי      16:00-10:00
יום חמישי                    20:00-10:00
שישי שבת                   14:00-10:00
 
שעות ביקור:
ימים א-ה - 09:00-15:00
ימים שישי ושבת  - 10:00-14:00

מחירי כניסה:
מבוגר     38 ₪
ילד        26 ₪
המוזיאון לדואר ולבולאות מגולל את תולדות הדואר בארץ-ישראל, על רקע התמורות ההיסטוריות, החברתיות והמדיניות שידע האזור. התצוגה משלבת מרכיבים המתייחסים לנושא הדואר בכלל ולדואר בארץ-ישראל בפרט; תנועה מתמדת, קשר אנושי, אמצעי תעבורה, הצבע האדום, סמל הצבי, אלבום הבולים של הילדות - כל אלה מפגישים את המבקר עם היבטיו הרבים והמגוונים של נושא, שהוא חלק חשוב ובלתי נפרד מחיי היומיום שלנו; זאת, באמצעות תצוגה ויזואלית, המשולבת באמצעי המחשה חדישים ודינמיים, מולטימדיה ומערכות אינטראקטיביות.
 
המבנה האדריכלי של המוזיאון מחלק את התצוגה, באופן טבעי, למדוריה השונים:
  • תולדות הדואר בארצנו
  • הרקע ההיסטורי
  • הדואר היום
  • הבולאות
תערוכות מתחלפות מתארחות מזמן לזמן במדור מיוחד שהוקדש לכך בקומה התחתונה של המוזיאון. כאן גם עומדים לרשות המבקרים: ספריה, אגף לתצוגת בולים, לרבות יקרי ערך ונדירים, חדר הרצאות
וחדר לפעילות יצירתית של תלמידים.
 
תולדות הדואר בארצנו
 
פרק הפותח מתמקד בתולדות הדואר בארצנו מאמצע המאה ה - 19 ועד להקמת מדינת ישראל. התצוגה הכרונולוגית, המתפרשת כגלריה היסטורית, נפתחת בתקופה העות'מאנית ונחתמת ב"דואר עברי".

לצד מעטפות ומכתבים, תצלומים וכרזות, מוצגים תיבות דואר ומכשירי טלפון שונים ומגוונים מימים עברו, וכן מכונית, אדומה כמובן, משנת - 1949 אשר כמותה שימשו את דואר ישראל בראשית דרכו.
 
הרקע ההיסטורי
 
הרקע ההיסטורי של העברת מסרים בארץ-ישראל במשך אלפי שנים מומחש, בין השאר, באמצעות סרט ופנלים גרפיים. הסרט מתאר באנימציה את ההתפתחויות העיקריות, שחלו בהעברת מסרים לאורך
ההיסטוריה באזורנו, משני היבטים עיקריים: אמצעי הכתיבה ואמצעי השיגור .
 
הדואר היום
 
על הדואר היום לומד המבקר במוזיאון באמצעות מערכת ממוחשבת - "דרכו של מכתב", המציעה בחירת מסלולים שונים, דרכם מוצגים פעילות רשות הדואר ואמצעי הדואר כיום, על המיידיות והמורכבות המאפיינת אותם. צורת התצוגה מתאימה לתכנים, בהיותה ממוחשבת ואינטראקטיבית, כראוי להעברת מסרים בימינו.
 
הבולאות
 
פרק הבולאות עוסק בנושאים, הבאים לידי ביטוי באותו סמל גרפי מתומצת - הלא הוא הבול: בחירת הנושא, העיצוב, הייצור והאיסוף. עמדות ממוחשבות מאפשרות למבקר לסקור אוסף מקיף של בולים
מקוריים, בעזרת זכוכית מגדלת. אם מצא המבקר עניין מיוחד בבול כלשהו, תופיע בלחיצת כפתור סדרת מסכים, העוסקים בבול עצמו ובבולים נוספים באותו נושא.
 
בין המוצגים האחרים - "אלבום בולים" מוגדל, פתוח לרווחה, המציג מבחר בולים בחלוקה כרונולוגית, דרכם ניתן ללמוד על סגנונות העיצוב ועל נושאי הבולים, שהשתנו לאורך שנות קיומה של המדינה.